تفاوت درد و رنج در درمان پذیرش و تعهد (اکت)

پذیرش و تعهد درمانی (درمان مبتني بر پذيرش و تعهد/ اكت/ ACT) بین درد(Pain) و رنج(Suffer)، تفاوت قائل می شود. در واقع، درد بخش جدایی ناپذیری از تجربه انسان بودن است. هر مسیری که ما در آن قدم می گذاریم دردناک است و  با اجتناب از این درد نمی توانیم به سمت زندگی ای غنی و ارزشمند در حرکت باشیم. با این حال، رنج قسمتی از زندگی ماست که تا حد زیادی در اختیار خودمان است.

نویسنده: دکتر پیمان دوستی

دانلود ویدیو کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (اکت)

زمانی که ما در مسیر ارزش های خود قدم می گذاریم، مقداری درد به همراه دارد. پذیرش این درد می تواند پویایی را برای ما به ارمغان بیاورد، چراکه با نگرشی باز و گشوده، بدون تلاشی بیهوده برای حذف یا کاهش این درد، به سمت ارزش های خود حرکت می کنیم. حال اگر نگرش ما نسبت به درد به صورت تحمل باشد، رنج و انفعال را برای خود ایجاد کرده ایم.

به این مثال توجه کنید: در کلاس آموزشی پذیرش و تعهد درمانی (درمان مبتني بر پذيرش و تعهد/ اكت/ ACT) برخی دانشجویان دید نسبتا منفی ای نسبت به مدرس خود دارند. گروهی پذیرای احساس های ناخوشایند خود هستند و با اذعان این موضوع که اگر این آموزش را می خواهیم، باید پذیرای این احساس های بد نیز باشیم، به روند آموزشی خود توجه می کنند.

ویدئو کارگاه اکت

گروه دیگر نگرشی تحملی به مدرس دارند و  پیوسته انتظار پایان کلاس را می کشند و در نهایت نمی توانند با مفاهیمی که مدرس بیان می کند، ارتباط برقرار کنند. برای هر دو گروه یادگیری درمان مبتني بر پذيرش و تعهد ( اكت/ ACT) مهم تلقی می شود، اما گروهی توانستند با پذیرا بودن نسبت به احساس های ناخوشایند خود به سمت زندگی ای غنی تر که به دنبالش بودند حرکت کنند، و گروه دیگر با نگرشی که با تحمل و رنج همراه بود، از حرکت به سوی آموزش مد نظرشان باز ماندند.

دانلود ویدیو کارگاه درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد (اکت)

البته این همه ماجرا نیست. در اکثر مواقع تلاش بیهوده ما برای سرکوب یا اجتناب کردن از افکار و احساس های ناخوشایند، ما را از حرکت به سوی زندگی ای ارزشمند، عقب می گذارد.

نیازی نیست حرف مرا باور کنید، کافی است نگاهی به تجارب خودتان و اتلاف های زمان و انرژی ای که برای اجتناب از احساس های ناخوشایندتان داشتید، بیاندازید. در طولانی مدت چقدر موفق بوده اید که دیگر این افکار و احساس های ناخوشایند را تجربه نکنید؟ این تلاش بیهوده چه ضررهایی را برای شما به همراه داشته است؟

این نوشته در درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.